Moda na telewizyjne programy tv typu talent show spowodowała, że tak prywatni nauczyciele jak i szkoły śpiewu reklamują oferowane lekcje śpiewu jako doskonałe warunki opanowania kunsztu i zdobycia praktyki wokalnej potrzebnej do występu w tychże właśnie programach rozrywkowych. Nauka śpiewu u nich ma oprócz uczenia śpiewu świadomego, również szkolić pod kątem prawidłowej interpretacji utworu. Duży nacisk na takich lekcjach otrzymuje również emisja głosu.
Lekcje śpiewu z profesjonalistami polegają również na ćwiczeniu dykcji, emisji i intonacji głosu czy poprawnego oddechu przeponowo-żebrowego. Szkoli się także solfeż (czyli nauka czytania nut głosem) i inne ćwiczenia wokalne połączone oczywiście ze śpiewem wybranych piosenek. Dodatkowo niektórzy nauczyciele – z większych miast typu Kraków – prowadzący lekcje śpiewu, w ramach dodatkowej zachęty, raz na parę miesięcy organizują dla podopiecznych koncerty, by mogli oni oswoić się ze sceną, publicznością lub zaprezentować pewność siebie i gotowość na zwycięstwo.
Eksperci talent show, którzy często sami prowadzą lekcje śpiewu, uważają, że różnica między osobami niećwiczącymi z profesjonalistami jest łatwo słyszalna. Nauka śpiewu nadaje według nich nową wartość głosowi i pozwala kandydatowi na otwarcie się na nowe doznania muzyczne w celu wszechstronnego rozwoju muzycznego. Fachowcy twierdzą także, że niekiedy jedynym czego brakuje uczestnikom do zakwalifikowania się do kolejnego etapu, to właśnie warsztat. Dlatego polecają profesjonalne lekcje śpiewu, a tych przykładowo Kraków oferuje dużo, w celu doskonalenia własnych umiejętności – by usłyszeć to, co dotychczas było ukryte.
Warto wiedzieć, że lekcje śpiewu podzielone są zazwyczaj na klasy, specjalizacje (np. pop, rock, blues, jazz czy piosenkę aktorską) i poziomy zaawansowania (początkujący, średnio zaawansowany oraz zaawansowany), tak by każdy mógł dopasować ćwiczenia do swojego zapotrzebowania. Lekcje śpiewu są odpowiedzią na programy talent show – czy jest to pozytywne zjawisko? Trudno oceniać, należy chyba przychylić się do opinii Martin’a Luther’a King’a: „kto nie lubi (…) śpiewu pozostanie głupcem całe życie”.
Więcej na: http://krakow.smileflow.pl/lekcje/spiewu/