róże parkowe

Róże w miastach

Róże to jeden z najchętniej uprawianych i najpiękniejszych krzewów na świecie. Znane są na każdym kontynencie, goszczą w każdym mieście. Nie sposób bowiem nie znaleźć róż w zadbanych miejskich parkach. W ogrodnictwie, ze względu na pokrój, zakwalifikowano róże na siedem grup.

róże parkoweW centrach miast, często są sadzone róże okrywowe. To doskonałe rośliny, o bardzo małych wymaganiach i odporne na niską temperaturę. Szybko się rozkrzewiają, pokrywając grunt pokładającymi się, kolczastymi pędami. Tworzą piękne, kolorowe kobierce. Kwitną bardzo obficie od czerwca do późnej jesieni, niezbyt dużymi, zebranymi w grona kwiatami. Chętnie są sadzone na skwerach, trawnikach między jezdniami, jak również ogródkach skalnych.

Innym gatunkiem, często wykorzystywanym do upiększania naszych miast, są takie – hyzowie.com/18-roze-parkowe – róże parkowe. Wyróżniają się krzaczastym pokrojem, i dość silnym wzrostem. Kwitną, w zależności od gatunku, dość obficie, od czerwca do końca października. W samej grupie występuje duże zróżnicowanie, łączy je jednak to, że są dość odporne na szkodniki, oraz niską temperaturę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ze względu na ich krzaczasty pokrój, nadają się do pojedynczych nasadzeń. Pięknie się prezentują na dużych przestrzeniach, są, więc sadzone w parkach i przed budynkami użyteczności publicznej.

Na miejskich terenach zielonych, możemy również spotkać róże rabatowe, inaczej zwane wielokwiatowymi. Są to średniej wielkości krzaczki( ok. 50- 80 cm.), mocno rozkrzewione. Najcenniejszą ich cechą, jest niezwykle obfite kwitnienie, na jednym pędzie pojawia się nawet kilkadziesiąt pąków. Często są wykorzystywane na niewielkie żywopłoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *