róże parkowe

Róże w miastach

Róże to jeden z najchętniej uprawianych i najpiękniejszych krzewów na świecie. Znane są na każdym kontynencie, goszczą w każdym mieście. Nie sposób bowiem nie znaleźć róż w zadbanych miejskich parkach. W ogrodnictwie, ze względu na pokrój, zakwalifikowano róże na siedem grup.

róże parkoweW centrach miast, często są sadzone róże okrywowe. To doskonałe rośliny, o bardzo małych wymaganiach i odporne na niską temperaturę. Szybko się rozkrzewiają, pokrywając grunt pokładającymi się, kolczastymi pędami. Tworzą piękne, kolorowe kobierce. Kwitną bardzo obficie od czerwca do późnej jesieni, niezbyt dużymi, zebranymi w grona kwiatami. Chętnie są sadzone na skwerach, trawnikach między jezdniami, jak również ogródkach skalnych.

Innym gatunkiem, często wykorzystywanym do upiększania naszych miast, są takie – hyzowie.com/18-roze-parkowe – róże parkowe. Wyróżniają się krzaczastym pokrojem, i dość silnym wzrostem. Kwitną, w zależności od gatunku, dość obficie, od czerwca do końca października. W samej grupie występuje duże zróżnicowanie, łączy je jednak to, że są dość odporne na szkodniki, oraz niską temperaturę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ze względu na ich krzaczasty pokrój, nadają się do pojedynczych nasadzeń. Pięknie się prezentują na dużych przestrzeniach, są, więc sadzone w parkach i przed budynkami użyteczności publicznej.

Na miejskich terenach zielonych, możemy również spotkać róże rabatowe, inaczej zwane wielokwiatowymi. Są to średniej wielkości krzaczki( ok. 50- 80 cm.), mocno rozkrzewione. Najcenniejszą ich cechą, jest niezwykle obfite kwitnienie, na jednym pędzie pojawia się nawet kilkadziesiąt pąków. Często są wykorzystywane na niewielkie żywopłoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *